На це та інші питання 21-22 червня 2019 р. у м. Жовква, що на Львівщині, шукали відповіді учасники всеукраїнського тренінгу-моделювання «Якісна комунікація – ключовий елемент в побудові довіри». Унікальність заходу полягала в тому, що він згуртував владу з громадськістю. Учасниками стали представники міст-членів Асоціації відкритих міст, а саме: фахівці, які відповідають за цифровий розвиток, е-врядування та комунікацію в громаді, а також представники громадських організації, які працюють на розвиток громад.

В ході тренінгу, який проводили Олександра та Віталій Гліжинські,  крім традиційного обміну досвідом та теоретичної інформації, було багато практичних завдань на пошук ефективних засобів комунікації, визначення пріоритетних напрямків роботи з впровадження е-врядування та ефективного використання інструментів участі в напрямку інформування громади та ведення ефективного діалогу. Незвичним для учасників був досвід участі в дебатах, вони вперше відчули себе в ролі влади та опозиції. Протягом годинних дебатів необхідно було підготувати аргументи та контр-аргументи, уважно вислухати опонентів та задати відкриті запитання, а також підвести підсумки диспутів та закріпити свою позицію. Дебати на тему «Цей уряд має сприяти побудові довіри між владою та громадою за допомогою інструментів е-демократії» показав учасникам як їх сильні сторони, так і спрямував до пошуку нової інформації, якою вони повинні володіти як спеціалісти в галузі е-врядування.

Найбільший інтерес та активність був викликаний грою-моделюванням  «Місто Z», під час якої учасники будували нове місто, обирали та контролювали владу, розвивали громадський сектор, залучали інвестиції та надавали можливості залучити інвесторів. Не дивлячись на те, що це всього на всього гра, учасники тренінгу за короткий час відчули всі процеси, які відбуваються в українських громадах: тиск на владу та її пасивність, активність ЗМІ та представників громадських організацій, зневіру до влади та сподівання на нові обличчя.

Протягом дводенної роботи присутні визначили проблемні питання впровадження е-врядування в громадах країни, а саме: відсутність якісної телекомунікаційної мережі – широкосмугового доступу до мережі Інтернет у сільській місцевості; низький рівень просвіти про е-врядування та впроваджені інструменти; неефективні засоби комунікації влади; слабка активність громадян та низький рівень довіри населення України до влади усіх рівнів. Основними перевагами визначили: систематичне вивчення та запозичення європейського досвіду з е-врядування та впровадження кращих практик з адаптацією під наші реалії; е-врядування це вже сьогодення – кращі практики використання е-інструментів збільшують рівень довіри громадян до місцевої влади; громадяни мають високий запит на е-послуги – готові навчатись та користуватись ними.

Зі слів більшості учасників, впровадження та розвиток е-врядування необхідні країні на всіх рівнях влади (як законодавчої, так і виконавчої, і місцевого самоврядування). Але першими кроками до впровадження мають бути комунікація та інформаційна кампанія. Про кожен е-інструмент, е-послугу, е-реєстр необхідно говорити, повідомляти для чого вона розроблена, що користувач отримує від цього, як нею скористатись та ін. А отже органам місцевого самоврядування не вистачає так званих комунікаційних стратегій – плану дій, які будуть спрямовані на налагодження діалогу влади з громадою та підвищення рівня довіри до влади.

На завершення тренінгу Анна Шавиро, виконавча директорка Асоціації відкритих міст, вручила присутнім сертифікати про участь та зазначила, що діяльність Асоціації спрямована на цифровий розвиток громад, які входять до Асоціації, тому виконавча дирекція завжди готова до нових запитів від громад щодо експертної, технічної чи іншої допомоги в цьому напрямку. Також Анна запросила учасників до участі в подальших заходах Асоціації відкритих міст.

Захід проходив в рамках Програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади (EGAP)», що фінансується Швейцарською агенцією розвитку і співробітництва та реалізується Фондом Східна Європа (Україна) та Фондом Innovabridge (Швейцарія) у 2015–2019 рр. Програма EGAP спрямована на використання новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, які допомагатимуть вдосконалити якість урядування, покращать взаємодію влади та громадян та сприятимуть соціальним інноваціям в Україні.

Більше фото заходу – ТУТ

Підпишіться на розсилку новин