Нещодавно Анна Шавиро, виконавча директорка Асоціації відкритих міст, проводила семінар для представників громад Львівщини, які проходили навчання по програмі «Львівщина – smart region». Дана програма реалізовувалась Львівським регуляторним хабом в партнерстві з Львівською обласною радою та Школою публічного адміністрування. За результатами семінару ми вирішили розповісти нашим читачам більш детально які основні засади співробітництва територіальних громад для їх розвитку.

 

СПІВРОБІТНИЦТВО ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД –

МІЖМУНІЦИПАЛЬНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО (ММС)

  • це інноваційна форма політики місцевого та регіонального розвитку;
  • об’єднання ресурсів органів місцевого самоврядування на договірній основі;
  • один із шляхів вирішення спільних для громад проблем;
  • ефективний інструмент покращення якості комунальних послуг, розвитку місцевих інфраструктур;
  • удосконалення муніципального менеджменту, залучення інвесторів.

Реформа децентралізації сприяє появі все більшої кількості проектів співпраці між органами місцевого самоврядування. ММС стає можливим, в першу чергу, завдяки автономності місцевого самоврядування та прямій відповідальності за організацію чи надання конкретних послуг. Саме такі проекти дозволяють неспроможним громадам з обмеженими можливостями організувати чи надавати ті чи інші послуги, розподіляти ресурси, створювати спільні комунальні підприємства, таким чином, вирішуючи спільні проблеми сусідніх громад.

ММС регламентується Законом України «Про співробітництво територіальних громад» № 1508-VII від 17.06.2014р., Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». В частині 2 Конституції України зазначено, що «територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об’єднувати на договірних засадах об’єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ, створювати для цього відповідні органи і служби». Форми договорів ММС затверджені Наказом Мінрегіону від 27.08.2014р. №233, а порядок формування та забезпечення функціонування реєстру договорів ММС – в Наказі від 15.08.2014р. №225. Крім цього, у відповідному розділі офіційного сайту Мінрегіону містяться рекомендації з питань реалізації ММС.

Законом України визначено

5 основних форм співробітництва територіальних громад:

  1. Делегування одному із суб’єктів співробітництва іншими суб’єктами співробітництва виконання одного чи кількох завдань з передачею йому відповідних ресурсів.
  2. Утворення суб’єктами співробітництва спільного органу управління для спільного виконання визначених законом повноважень.
  3. Спільне фінансування (утримання) суб’єктами співробітництва підприємств, установ та організацій комунальної форми власності – інфраструктурних об’єктів.
  4. Утворення суб’єктами співробітництва спільних комунальних підприємств, установ та організацій – спільних інфраструктурних об’єктів.
  5. Реалізація спільних проектів, що передбачає координацію діяльності суб’єктів співробітництва та акумулювання ними на визначений період ресурсів з метою спільного здійснення відповідних заходів.

Проекти ММС можуть бути профінансовані за рахунок коштів Державного бюджету України (ДФРР), коштів місцевих бюджетів (в рамках запровадження обласних конкурсів розвитку громад), грантів, в рамках міжнародних і донорських програм технічної допомоги, а також внесків членів громади та інших коштів незаборонених чинним законодавством.

Останнім часом все більшої популярності набувають проекти цифрового розвитку громад, адже розвиток електронного врядування вимагає в першу чергу технічного забезпечення та високошвидкісного Інтернету, а також облаштованих ЦНАП. Крім цього, для громад стають актуальними проекти, спрямовані на створення безпечних умов мешканців: «Центрів безпеки», зон Wi-Fi, встановлення систем відеоспостереження та ін. Більш розвинені та передові громади займаються Smart підходом до громади, ОТГ чи району, в чому, безперечно, стають в нагоді проекти територіального співробітництва.

Підпишіться на розсилку новин