Асоціація відкритих міст виступила співорганізатором семінару-презентації «Е-урядування в Житомирі: виклики та перспективи». Доклали зусиль, щоб на заході виступили найпрофесійніші та найцікавіші спікери у сфері е-врядування та е-демократії. Виконавча директорка Асоціації Анна Шавиро готова поділитися з читачами враженнями.

Житомир – динамічне і прогресивне місто, яке вже чимало зробило у напрямку цифрового розвитку. Хоча, звичайно, завжди є простір і, головне, можливості для вдосконалення й осучаснення електронних сервісів та інструментів. Зокрема, під час семінару презентували beta-версію Геоінформаційної системи міста. Її розробили у рамках проєкту «Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні (EUACI)». ЇЇ учасниками є всього 4 міста, і Житомир – серед них.

Офіційний геопортал міста зрообить роботу міської влади ще більш прозорою та відкриє зручний онлайн доступ до публічної інформації. Наразі ще триває верифікація даних відповідними службами, але вже незабаром реєстр комунального майна, інвестиційна мапа, план зонування територій та інша корисна інформація стануть доступними для кожного зацікавленого: службовців міської ради, інвесторів та будь-кого з громадян. Завдяки геоінформаційній системі невдовзі можна буде переглянути Генеральний план міста та план зонування територій, ознайомитися із інформацією щодо рекламних носіїв, на розміщення яких надано дозвіл, перевірити результативність впровадження енергоефективних заходів у житомирських комунальних будівлях. Окремий розділ – «Бюджет на мапі» – розкаже про показники видатків бюджету розвитку.

– Така система, – каже Анна Шавиро, – безперечно, є корисною і зручною і для міста, і для його мешканців. Загалом, прозорість дає містам три основні переваги. Йдеться про ефективне використання ресурсів, бо за наявності відкритої та об’єктивної інформації управляти ними значно легше. Паралельно зростає інвестиційна привабливість міста. Зокрема, за даними Трансперенсі Інтернешнл Україна, Світовий банк досліджує ефективність управління фінансовими ресурсами, те, як формується бюджет, наскільки відкрита інформація. На цій основі кожному місту надається кредитний рейтинг. На нього орієнтуються при подальшій співпраці з місцевою владою. Наприклад, щодо надання дешевих міжнародних кредитів. Часто такі залучають на придбання громадського транспорту, комунальної техніки та інші подібні речі. Як думаєте, чи відчувають тобі містяни покращення? І чи зростають при цьому рейтинги місцевої влади і довіра до неї? Відповідь очевидна. Врешті-решт, що більше відкритої інформації, що зрозуміліше вона структурована та подана, що більше ЗМІ, громадських організацій та взагалі мешканців про неї знають, то меншою є кількість інформаційних запитів до органів влади. А це «розв’язує руки» відповідальним співробітникам ОМС: свій робочий час та сили вони можуть витратити на іншу корисну для міста роботу.

Участь у заході взяли чимало потужних експертів. Зокрема розробники геоінформаційної системи, представники Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI), сокоординаторка проєкту Kyiv Smart City.

Анна Шавиро говорила, зокрема, про те, яким ознакам має відповідати інформаційне суспільство, які інструменти електронноїдемократії є найбільш дієвими та популурними (електронні петиції, консультації, звернення і т.ін.), а також які можливості відкриваються перед містами внаслідок запровадження інструментів електронного врядування: деперсоніфікація стосунків між громадянами, мешканцями та чиновниками, а отже, і зниження корупційних ризиків; отримання адміністративних послуг у зручний час та в зручному форматі; економія часу та матеріальних ресурсів та ін..

Наразі представники Житомира розглядають пропозицію щодо вступу міста до Асоціації відкритих міст. Тому Анна розказала також про роботу Асоціації, основні її цілі та перспективи розвитку. Зокрема, йшлося про здобутки у залученні нових членів Асоціації: після того, як до нас долучився Ужгород, їх стало 27. А також про переваги для міст-членів:
безкоштовний доступ до електронних платформ, програмних продуктів та рішень, які розробляються з ініціативи Асоціації, її громад-членів та партнерів; знайомство з надійними ІТ-розробниками та їхніми пропозиціями; участь у навчальних заходах з підвищення е-грамотності представників органів місцевого самоврядування та громадськості; консультаційна підтримка керівників та працівників ОМС щодо впровадження інновацій та ін. Окремий пункт – це популяризація своєї громади, її досвіду у сфері е-врядування та е-демократії через іміджеві заходи: виступи на всеукраїнських форумах, проведення всеукраїнських заходів у місті і подібних.

Усе це дозволяє містам швидше розвиватись у сфері ІТ та мати свої «історії успіху», використовувати найсучасніші та найбезпечніші продукти. Взаємодія з громадою стає конструктивнішою та зручнішою, а довіра мешканців зростає разом із зростанням рівня відкритості. Так що у виграші всі!

 

Підпишіться на розсилку новин