З метою ознайомлення учасників з сучасними тенденціями та електронними інструментами взаємодії місцевої влади та громадськості, обміну досвідом представників міст, експертів та розробників електронних сервісів, вироблення спільних підходів до розвитку і впровадження нових інструментів е-взаємодії у Чернівцях проходив Форум електронної демократії «Цифровий розвиток міст: сьогодення та майбутнє».

Захід відбувся у понеділок, 18 грудня, у Центрі культури «Вернісаж». Його організаторами виступили Асоціація відкритих міст та Чернівецька міська рада.

Участь у Форумі взяли понад 50 учасників з Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької та Чернівецької областей, а також провідні українські та міжнародні експерти з електронної демократії.

Форум е-демократії розпочався вітальним словом Президента Асоціації відкритих міст, Чернівецького міського голови Олексій Каспрук, Президента Фонду Східна Європа Victor Liakh і виконавчого директора Асоціації відкритих міст Mykhaylo Nakhod та проходив у форматі презентацийних виступів та панельних дискусій.

Перший виступ в рамках Форуму був присвячений питанню національної політики розвитку е-урядування та е-демократії. Зокрема, цілі та завдання Державного агентства з питань е-урядування України та розвитку інструментів електронної взаємодії влади і громадськості представив учасникам заходу начальник відділу розвитку відкритих даних Департаменту електронного урядування та розвитку інформаційного суспільства Державного агентства з питань електронного урядування України Роман Сотник.

У своєму виступі експерт наголосив на важливій складовій діяльності Агентства – усебічному сприянні розвитку електронного урядування та забезпеченні функціональної системи електронної взаємодії органів влади.

У свою чергу, виконавчий директор Асоціації відкритих міст Михайло Наход розповів про роль Асоціації відкритих міст у розвитку інструментів е-демократії у містах.

«Асоціація відкритих міст була створена в кінці 2015 р. для спільного планування, підтримки і розвитку ініціатив у сфері е-демократії та е-урядування в містах. Засновниками Асоціації були 10 українських міст, а протягом 2016-2017 рр. ще чотири міста прийняли рішення про вступ та були прийняті до лав організації. Нині ще чотири міста заявили про своє зацікавлення у вступі до Асоціації.

Асоціація відкритих міст забезпечує підтримку трьох електронних платформ взаємодії влади і громадян і має свої успіхи у цьому напрямку діяльності. Зокрема, сервіс «Відкрите місто» уже впроваджено у 55 містах та громадах, платформою «Єдина система місцевих петицій» уже користуються 158 ОМС, а «Громадський бюджет» активно діє у 26 містах», – розповів Михайло Наход.

Продовжився Форум панельною дискусією «Світові тенденції розвитку інструментів е-демократії у містах», під час якої провідні міжнародні експерти – радник з е-урядування Програми EGAP, Фундація INNOVABRIDGE (Швейцарія) Jordanka Tomkova та експерт з е-демократії з Естонії Victor Guzun – поділились з учасниками міжнародним досвідом впровадження електронних рішень у містах.

Як зробити так, щоб проекти е-демократії ефективно працювали? На це питання учасників вдалось дати вичерпну відповідь Йорданці Томковій, яка навела конкретні приклади ефективного використання е-сервісів у Польщі, США, Швеції та Швейцарії.

«Не плануйте одразу створювати величезні портали е-демократії та е-урядування, почніть з невеликого рішення. І після того, як воно почне ефективно працювати, рухайтесь далі», – на завершення свого виступу порадила експерт.

Успішними естонськими практиками щодо впровадження електронних інструментів у містах поділився з учасниками Форуму Віктор Гузун.

«Електронну державу можна побудувати тільки тоді, коли до процесу залучені і держава, і приватний сектор, і громадські організації, і ІТ спеціалісти. Крім того, якщо не буде політичної волі – будівництво електронної держави не зможе розпочатись», – переконаний експерт.

Про розвиток інструментів забезпечення участі громадян в урядуванні у містах дискутували учасники Форуму спільно з експертом Центру розвитку Інновацій НаУКМА Anya Yemelyanova та керівником Школи е-демократії E-City Academy Анна Асєєва.

Зокрема, експерти наголосили на важливих питаннях включення громадян у процес розвитку інструментів е-урядування та е-демократії, зокрема, шляхом внесення пропозицій та впровадження Концепції розвитку е-демократії в Україні, долучення до подання місцевих електронних петицій щодо вирішення локальних проблем.

«Коаліція може зробити те, що не може зробити одна громада. Але коли ви об’єднуєтесь, ви можете стати рушієм розвитку е-демократії. Одна ідея, яка вас об’єднує, завжди сильніша, ніж слова однієї людини», – такими словами експерт з е-демократії Програми EGAP (Фонд Східна Європа) Serhii Karelin розпочав чергову панельну дискусію «Досвід впровадження інструментів електронної демократії органами місцевого самоврядування в Україні».

У цьому блоці начальник відділу звернень громадян Чернівецької міської ради Ніна Собіль, начальник ІТ відділу Тростянецької міської ради Ігор Куц та директор комунальної установи «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка (Volodymyr Kondziołka)поділилися успішними практиками впровадження електронних сервісів у своїх містах.

Координатор EGAP Challenge (Програма EGAP, Фонд Східна Європа) Viacheslav Maiakin презентував присутнім 19 електронних сервісів, які були напрацьовані учасниками конкурсів проектів EGAP Challenge і готові до впровадження в українських містах.

З-поміж таких інструментів було названо: OpenDataBot, I4C informer for citizens, SafeWay, bldng.info, Photofact, Розумна Країна, E-vox, Fractal, Casers, Edupay, iLearn, Буквік, Ecoinfo, Дорогоцінний пластик, Animal ID, Eco Сitizens, AgroYard, Znaideno та Єдиний енергооблік.

До слова, під час Форуму діяла виставка проектів-переможців EGAP Challenge, з роботою яких могли детально ознайомитись учасники. Зокрема, були представлені «Відкрите місто», EduPay, Розумна країна, Photofact.info, informer4citizens, Соціальний Інспектор та Єдиний енергооблік.

Завершальна панельна дискусія «Відкриті дані для розвитку міст» відбулась за участі радника міського голови м.Чернівці Тетяни Лебухорської, директора комунальної установи «Інститут міста Дрогобича» Володимира Кондзьолки та експерта проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» Nadiia Babynska Virna. Учасники Форуму разом з експертами дискутували про те, що таке відкриті дані, для чого потрібно публікувати інформацію у форматі відкритих даних і який позитивний ефект отримують влада та громадяни у цьому процесі.

Під час Форуму електронної демократії відбулось урочисте підписання Меморандуму про співпрацю між Асоціацією відкритих міст в особі виконавчого директора Михайла Находа та проектом «Єдиний енергооблі» в особі керівника сервісу Oleksandr Karpenko.

На завершення учасники та експерти поділились своїми враженнями від Форуму, підсумували його результати та відмітили для себе певні кроки, які потрібно робити для впровадження нових е-сервісів у своїх містах з метою ефективного розвитку громад.

Із презентаціями спікерів Форуму можна ознайомитись: https://drive.google.com/…/1zF4GF-oXf-TfiMIMIsZ3jPGrhwF08DC…

Відеозаписи презентаційних виступів та панельних дискусій можна переглянути: https://www.youtube.com/ch…/UC67_wCnUORKS9Yyzq4-botw/videos…

Дайджест Форуму та фотозвіт можна знайти у події на сторінці Асоціації відкритих міст у Фейсбуці: https://www.facebook.com/events/521709491527107/?active_tab=discussion

Форум відбувається в рамках реалізації проекту «Інституційна підтримка діяльності «Асоціації відкритих міст», що здійснюється за підтримки програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), який фінансується Швейцарською Конфедерацією та виконується Фондом Східна Європа і Фондом InnovaBridge, а також за підтримки проекту «Відкрите місто», що фінансується Фондом Ч.С. Мотта. Також захід проводиться завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та за фінансової підтримки UK aid уряду Великобританії.

Підпишіться на розсилку новин